لوگو یا آرم عنصری گرافیکی از علائم دیداری است به‌ طوری که با سبک حروف یا قلم خاصی تنظیم شده یا با اشکال تصویری به صورت ویژه چیده شده‌ است. شکل، رنگ، سبک حروف و... باید مشخصاً از دیگر علایم مشابه دیگر متفاوت باشد.

 

لوگو تصویری

دسته اول طراحی لوگو و یا طراحی آرم با استفاده از اشکال و یا نمادهای گرافیکی می باشد که به این دسته از لوگوها و آرم ها، پیکتوگرام یا لوگو آیکونیک می گویند که همانطور که از نامش (Pictogram) برمی آید، به آرم های تصویری گفته می شود که توسط اشکال ، فرم و خط بدون نوشتار و به صورت عموما انتزاعی و تجریدی طراحی می گردند. این نوع طراحی لوگو، عموما از پر طرفدارترین و شاید زیباترین انواع طراحی آرم ها و لوگوها باشد. اما معمولا از دیدگاه حرفه ای زمانی استفاده می گردد که کسب و کار شما و نام شرکت شما به خوبی شناخته شده باشد. گاهی شرکت ها ابتدا با آرم تایپوگرافی وارد عرصه تجارت گشته و پس از ثبت نام تجاری خود و معرفی خود به بازار کسب و کار و مشتریان اقدام به طراحی لوگو ی پیکتوگرام برای تجارت خود می نمایند.در طراحی لوگو یا طراحی آرم به شیوه پیکتوگرام بهتر است به مفاهیم القایی از اشکال و رابطه آن با مشتری و نوع فعالیت آن پرداخته شود. معمولا علائم القا کننده مفاهیم ویژه در خصوص موضوع خواهند بود.

 

لوگو تایپ یا لوگو نوشتاری

از دیدگاه حرفه ای می توان گفت تفاوت خاصی میان طراحی لوگو یا طراحی آرم بر اساس شیوه تایپوگرافی و شیوه پیکتوگرام یا لوگوی آیکونیک وجود ندارد، در طراحی لوگو بر اساس تایپوگرافی یا همان لوگوی نوشتاری ، کلمات و حروف نیز خود تغییر شکل یافته و به نوعی اشکال یا فرم ها را تشکیل می دهند، اما به صورت اختصاصی می توان گفت: تایپوگرافی ها به آن دسته از نشانه ها اطلاق می شوند که عنوان نام شرکت، موسسه، برند یا محصول درقالب فونت و نوشتار به شکل نمادین طراحی و پیاده سازی شود، و حتی با کمی تغییرات تبدیل به اشکالی با محوریت حروف گردند. نکته ای که در طراحی لوگو یا طراحی آرم بر اساس شیوه تایپوگرافی باید در نظر داشت، آن است که در این شیوه طراحی لوگو به هیچ وجه نباید خوانایی حروف یا کلمه از بین برود (البته این نکته در تایپوگرافی های هنری تا حدی صادق نمی باشد). همچنین طرح تایپوگرافی باید آنقدر واضح باشد که با کوچک و بزرگ شدن، از خوانایی آن کاسته نگردد. نکته مهم در طراحی لوگو ها یا آرم ها به شیوه تایپوگرافی، این است که از آنجا که نام شرکت یا کسب و کار، هدف اصلی طراحی لوگو قرار گرفته است، بنابراین باید در نظر اول نام، به وضوح و خوانا به چشم بخورد و اگر این گونه نباشد، طراحی لوگوی مجموعه شما با شکست روبرو شده است.

همیشه پیچیدگی و شلوغی نمی تواند دلیل بر زیبایی و کار و تفکر بیشتر باشد. گاهی سادگی در طرح لوگو، مفاهیم و مقاصد را بیشتر القا می کند. اما نکته ای که در سادگی طراحی لوگو باید به آن توجه شود، این است که طرح ساده باید دلیل سادگی خود را نیز توجیه کند تا مخاطب سادگی طراحی لوگو را به حساب عدم طراحی صحیح نگذارد.

 

لوگو ترکیبی

این دسته از طراحی لوگو یا طراحی آرم، به شیوه استفاده همزمان از پیکتوگرام(لوگوی تصویری) و تایپوگرافی (لوگوی نوشتاری) می باشد که از همزیستی دو گونه پیام ساخته می شوند: پیام زبانی و پیام شمایل نگارانه. بدین گونه امكان پدید آمدن چند گونه رابطه بین این دو نوع پیام وجود دارد: - اجزای این دسته از لوگو ها می توانند همجوار هم باشند. - می توانند یكدیگر را تقویت كنند و یا موجب تثبیت یكدیگر شوند. رابطه همجواری، بر این اصل استوار است است كه نوشتار و تصویر در حكم دو واحد مستقل در كنار یكدیگر قرار می گیرند و هر جزء می تواند به صورت مستقل نیز کاربرد داشته باشد. رابطه تقویت و تثبیت نیز بر این اساس است تا میزان اثر بخشی لوگو دوچندان شود. این تقویت گاهی در حد معرفی نام برند شما در کنار تصویر لوگوی شماست و گاه در قالب ادغام نوشتار و تصویر در حالتی غیر قابل تجزیه صورت می پذیرد. طراحی لوگو به صورت تلفیقی یکی از پر کاربردترین شیوه های مورد استفاده لوگو در کشور می باشد و می توان گفت ضریب بالای ۷۰ درصد کمپانی ها و شرکت های ایرانی از چنین قالب لوگویی جهت معرفی و تبلیغات برند و کسب و کار خود استفاده می کنند.

بالا