دنیای سئو

دنیای سئو و سئو تکنیکال در دهه گذشته، بیشتر از هر زمینه دیگری تغییر و تحول داشته است. با توجه به تحولات الگوریتمی که در سال‌های اخیر در دنیای اینترنت و سئو رخ‌ داده است، جستجوی ارگانیک هم چنان در استراتژی دیجیتال موفق است،۵۱ درصد از ترافیک آنلاین وب‌سایت‌ها از طریق جستجوی ارگانیک بررسی می‌شود.

سئو هم چنان نقش اصلی را دارد. هرچه قدر به‌روز باشیم، بازهم مسائل جدیدی برای آموختن و دانستن وجود دارد. دنیای سئو در سال ۲۰۱۸ تغییرات اساسی و زیادی داشته است و ما به‌عنوان فعال این زمینه ملزم به یادگیری مهارت‌ها و رویکردهای جدید هستیم. برای رقابت با سایر رقبا باید هرلحظه به‌روز بود و مهارت‌های جدید را آموخت. بیش از ۵۰۰۰ دستگاه به دستیار گوگل و جستجوی صوتی پیوسته‌اند و این تعداد هرروز در حال افزایش است، نقطه تمرکز جستجو هرروز در حال تغییر و تحول است.

SERP یا صفحه نتایج موتورهای جستجو مدت‌زمان زیادی است که در میان بسیاری از فعالان زمینه سئو شناخته‌شده و امروز جستجو پویا و تصویری شده است. این مسئله تأثیر به سزایی در سازمان‌ها دارد، سئو در واقع یک نظم مشترک است که برای دستیابی به نتایج مطلوب نیاز به تلفیق تخصص‌ها در زمینه‌های مختلف دارد. قلب تمام این ساختار، سئو تکنیکال است که به ما یادآوری می‌کند هر حرکت موفقی برسازه‌ای پایدار و برنامه‌ریزی‌شده بناشده است.

 

 

تاریخچه‌ای کوتاه از سئو تکنیکال

در این بخش به چهار مسئله اصلی در این زمینه اشاره می‌کنیم :

  • محتوای سایت: مطمئن شوید که محتوای وب‌سایت قابلیت خزیدن و ایندکس یا نمایه‌سازی به‌وسیله تمام موتورهای جستجوی اصلی را دارد، تجزیه‌وتحلیل فایل‌های ورودی برای تفسیر الگوها و داده‌های ساختاریافته برای تأثیر هرچه بیشتر اجزای محتوا را در نظر داشته باشید.
  • ساختار: ساخت سایت و ساختار ULR به موتورهای جستجو و کاربران اجازه می‌دهد تا راحت‌تر به سمت محتوای مرتبط هدایت شوند. ساختار درست سایت و ULR کیفیت پیوندهای داخلی و مسیر هدایت را تسهیل می‌کند.
  • تبدیل: شناخت و برطرف کردن هرگونه صفحه بسته‌شده که مسیر هدایت کاربر را با اختلال مواجه می‌کند.
  • عملکرد: کلید اصلی رشد و تبدیل سئو نحوه عملکرد است، این موضوع همیشه موردتوجه قرارگرفته است. بازاریابان به این موضوع پی برده‌اند که سئو تکنیکال چیزی فراتر از یک مسئله ساده است. با در نظر داشتن نکات ذکرشده و رعایت آن‌ها عملکرد سایت رو به بهبود می‌رود و جستجو به مرحله بالاتری منتقل می‌شود.

 

رویکرد جدید: سایت، جستجو و بهینه‌سازی محتوا

اصطلاح «بهینه‌ سازی موتورهای جستجو»، واژه مناسبی برای توضیح عملکرد سئو تکنیکال نیست، زمینه‌ های فعالیت سئو هر روز در حال گسترش است و امروز شامل بازاریابی محتوا، بهینه‌سازی نرخ تبدیل و تجربه کاربری می‌شود.

زمینه‌های کاری سئو شامل موارد زیر می‌شود:

بر اساس تحقیقات BrightEdge تنها سه درصد از تعداد ۲۵۰ بازاریاب‌ها معتقدند که سئو و محتوا دو مسئله جداگانه هستند.

باید به مجموعه مهارت‌های سایت، جستجو و بهینه‌سازی محتوا به‌عنوان وسیله و قانونی برای پیشرفت نگاه کنیم. هدف و وظیفه اصلی ما، ارائه محتوای موردنظر مخاطب است. مسئله‌ای که همیشه در حال تغییر بوده، زمینه و محتوا است. این تصویر به قانونی درزمینهٔ بازاریابی تبدیل می‌شود. پس از تمام این مراحل، زمانی که ترندهای تکنولوژی گسترش پیدا کرد، فواید و بخش‌های مثبت سئو تکنیکال موردتوجه قرار گرفت. بیشتر تحولات این زمینه، امروز به نتیجه رسیده است و کاربران می‌توانند نتایج آن را در کار خود به‌صورت مستقیم مشاهده کنند.

امروز فریم ورک AMP (افزایش سرعت لود شدن صفحات در موبایل) و وب اپلیکیشن PWA(که با مرورگرهای امروزی سازگاری دارد) در مرکز توجه قرار دارند، برندها باید مطمئن شوند که وب‌سایت آن‌ها بالاترین استاندارها را دارد و با دنیای مدرن امروز هماهنگی دارد.

 

۶ کلاه سئو

واضح است که سئو به‌تنهایی معنا و مفهومی ندارد، سئو تنها زمانی معنی پیدا می‌کند که در کنار توسعه وب‌سایت و محتوا قرار بگیرد. سئو همیشه وابسته به همکاری بوده و در کنار مفاهیم دیگر معنی می‌گیرد.

انتخاب فریم ورک هایی که منجر به رشد وب‌سایت و آموزش تکنیک‌های جدید برای کمپین‌های جستجوی ارگانیک، بسیار مؤثر و تأثیرگذارند. سئو کلاه‌سیاه و تکنیک سئو کلاه‌سفید یکی از مسائل مهمی است که در دنیای سئو زیاد در رابطه با آن صحبت می‌شود (گاهی هم اشاره‌هایی به کلاه خاکستری شده است)، اما ادوارد دوبونو، با مطرح کردن تکنیک شش کلاه تفکر، داده‌های دیگری را به این ساختار اضافه کرد.

هر کلاه یا هر شیوه تفکر، راه و روشی برای متفاوت فکر کردن و رسیدن به موفقیت را پیشنهاد می‌کند. روش‌ها و تکنیک‌های متفاوت تفکر، بخش‌های متفاوت، افراد متفاوت و حتی اشخاص متفاوت را موردتوجه قرار می‌دهد. هدف اصلی این تکنیک‌ها، بهبود و توسعه مسیر حرکت فکری است.

 

۱- کلاه‌ سفید

کلاه‌سفید یکی از شناخته‌شده‌ترین اصطلاحات فعالان حوزه سئو است، در تفکر کلاه‌سفید زمینه و متن تنها به حقایق، آمارها و داده‌ها بستگی دارد. این روش یکی از عینی‌ترین راه‌های رسیدن به موقعیت دلخواه است.

چه کسی باید این کلاه را بر سر بگذارد؟

متخصصان داده و تحلیلگران برای این پروسه و روش مناسب هستند.

چرا این تکنیک یکی از نیازهای سئو است؟

برای شروع بحث بهتر است نگاهی عمیق‌تر به داده‌ها بیندازیم و این مسئله نقطه آغاز است. این تکنیک افراد را بر روی مسائل اصلی و عینی متمرکز می‌کند. داده بدون زمینه و متن بی‌معناست، بنابراین مصرف‌کنندگان نیاز دارند تا درکی از رنگ این رویکرد داشته باشند و خودشان به آن معنا دهند، بی‌رنگ بودن این تکنیک به همین دلیل است.

 

۲- کلاه زرد

رویکرد کلاه زرد، خوش‌بینی را به میدان می‌آورد، در این تکنیک بر مزایا و استراتژی‌هایی که بر برند تأثیر می‌گذارند، تمرکز می‌شود.

چه کسی باید این کلاه را بر سر بگذارد؟

هر شخصی که می‌تواند خوش‌بین باشد، این ذهنیت می‌تواند در بخش‌های دیگر هم اجرا شود و به بازه زمانی مشخصی نیاز دارد. چنین تفکری می‌تواند به‌عنوان یک مسئولیت به فردی سپرده شود؛ نکته مهم این است که خوش‌بینی می‌تواند به پایه و ساختار بسیاری از مفاهیم تبدیل شود.

چرا این تکنیک یکی از نیازهای سئو است؟

ایده‌های زیادی در این زمینه وجود دارد، بنابراین استفاده از برخی از آن‌ها قبل از اجرای کامل ایده‌ها، موضوع بسیار مهمی است. داشتن دید چندجانبه به موضوع شناخت کاملی از ایده را به فرد می‌دهد، حتی اگر بخشی از ایده اجرا شود.

 

۳- کلاه‌ سیاه

کلاه‌سیاه معنا و مفهومی منفی را در بردارد، کلاه‌سیاه درزمینهٔ سئو هم با چنین مفهومی برابر است، اما مفهوم اصلی با برخی مفاهیم روبه‌رو است. کلاه‌سیاه درواقع روش و رویکرد شیطانی است، در تکنیک کلاه‌سیاه بر روی نکات منفی تمرکز می‌کند و تنها موانع و خطرات را می‌بیند.

چه کسی باید این کلاه را بر سر بگذارد؟

درواقع هیچ‌کس، از افرادی که راهکارهایی غیر شفافی درزمینهٔ سئو ارائه می‌دهند و از تکنیک‌های منفی سئو دوری‌کنید.

 

۴-کلاه قرمز

کلاه قرمز نمایانگر هیجان و احساسات است، هیجانی که درواقع عکس‌العملی به یک ایده بوده. این شیوه فکری، روشی بسیار مناسب در پروژه‌های دیجیتالی است، چون ممکن است در بعضی از تحلیل‌ها منطق زیادی حاکم باشد و کمی احساس و هیجان منجر به نتیجه بهتری شود.

چه کسی باید این کلاه را بر سر بگذارد؟

این روش برای افرادی مناسب است که هدف اصلی و مرکزی آن‌ها، مخاطبان است، حتی افرادی که داده‌های مخاطبان را بررسی و آنالیز می‌کنند، هدف این تفکر هستند.

چرا این تکنیک یکی از نیازهای سئو است؟

زمانی که جنگ بر سر بودن و نبودن و نابود شدن است، توجه مخاطب به اصلی‌ترین مسئله تبدیل می‌شود. کمپین‌های بازاریابی محتوا یکی از مهم‌ترین مخاطبان این تفکر هستند. اعتماد به غریزه و هیجان‌ها گاهی اوقات کلید حل مشکلات است.

 

۵- کلاه سبز

کلاه سبز خلاقیت و فکرهای تازه را وارد مسیر می‌کند، روبه‌رو شدن با چالش‌های جدید، تبدیل کردن موانع به فرصت‌ها ازجمله مسائل مهمی است که این رویکرد به شما می‌دهد.

چه کسی باید این کلاه را بر سر بگذارد؟

هر فردی که مشتاق خلاقیت باشد. این تکنیک و طرز تفکر برای شخصی مناسب است که به‌راحتی بتواند ایده‌های خود را با یک گروه به اشتراک بگذارد و نگران دزدیده شدن آن‌ها نباشد!

چرا این تکنیک یکی از نیازهای سئو است؟

این تکنیک تمرین بسیار مناسبی است ولی ما را کمی دور می‌کند. ایده‌های جدید مسیرهای متفاوتی را پیش روی ما می‌گذارند. مسیر جدید نیازمند بررسی است و کلاه سبز هر تفکر و مسیری که منجر به ایده نو می‌شود را پرورش می‌دهد.

 

۶- کلاه آبی

کلاه آبی به فکرهای ما سروسامان می‌دهد و در پروسه‌ای نظم را به فرآیند تفکر اضافه می‌کند. کلاه آبی ایده‌های متفاوت را به یک ایده کلی تبدیل می‌کند.

چه کسی باید این کلاه را بر سر بگذارد؟

سرپرست پروژه و یا هر فردی که اهداف نزدیکی به نام تجاری دارد، مناسب این تکنیک و تفکر است. مدیران پروژه هم گزینه مناسب برای این روش هستند.

چرا این تکنیک یکی از نیازهای سئو است؟

سئو مجموعه‌ای از عناصر به هم متصل است و این مسئله یکی از اساسی‌ترین بخش‌های آن است. برای به حداکثر رساندن فرصت جستجوی ارگانیک، بسیاری از بخش‌ها باید به‌صورت مستمر بر پایه‌های آن کار کنند. با استفاده از کلاه آبی این مسیر آسان‌تر می‌شود.

شما آزاد هستید تا هر روش و تفکری را انتخاب کنید، اما شاید استفاده از این روش مسیر پیشرفت را آسان‌تر کند.

این تکنیک و روش تفکر، به‌جز نظم دادن به کار، مزایای دیگری هم دارد:

  • فرصتی برای ادغام دنیای دیجیتال با پروسه سئو
  • راهی برای آموزش توانایی‌های جدید، با مشاهده کردن و انجام دادن مهارت
  • ادغام بهترین تمرین‌های سئو با کانال‌های دیجیتال
  • نقش مرکزی سئو، بدون توجه به خصوصیات دیگر

پست های توصیه شده

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *