تولید محتوا یا تولید متن!؟

بازگشت به وبلاگ
content generation cover - تولید محتوا یا تولید متن!؟

تولید محتوا یا تولید متن!؟

محتوا در سال‌های اخیر مهم‌ترین بخش بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها و کسب‌وکارهای آنلاین بوده است. با هر تغییری که گوگل در الگوریتم‌های خود ایجاد می‌کند، تأکید بیشتری بر اصالت و کیفیت محتوا دارد؛ اما چگونه می‌توان یک محتوای خوب و نه صرفا متن را تولید کنیم؟ در این مقاله ما روش‌های متفاوتی را گردآوری کرده‌ایم که برای بیشتر بلاگرها مناسب هستند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا جریان خلاقیت را زنده و پویا نگه‌ دارند. از طرفی فرمول جادویی وجود ندارد که موفقیت را تضمین کند و راهکار اصلی، ترکیب و تنظیم محتوا برای وبلاگ شما است!

شما به ایده‌هایی بزرگ برای وبلاگ خود احتیاج دارید تا آتش اشتیاق را همچنان زنده نگه‌دارید. بلاگرهای تازه‌کار معمولاً زیر بار ایده‌های جدید احساس غرق شدن دارند و این باعث می‌شود نتوانند اولویت‌های خود را تعیین کنند. البته این احساس به بلاگرهای تازه‌کار محدود نمی‌شود و بلاگرهای باتجربه هم گاهی با گرفتن تصمیم‌های زیاد برای محتوای وبلاگ خود مواجه می‌شوند. از سوی دیگر، آن‌ها با تولید محتوای جدید هم مشکل‌دارند و نمی‌توانند ایده‌ای بیابند که ترافیک مناسب را برای وبلاگ خود ایجاد و درنتیجه درآمدی کسب کنند.

 

چرا باید یک موضوع اختصاصی انتخاب کنید؟

اگر شما به دنیای تکنولوژی یا دستگاه‌ها و گَجت‌ها بسیار علاقه‌مند هستید، صرف وقت و انرژی برای موضوع‌های دیگر شاید اتلاف منابعتان باشد. برای همین است که پیدا کردن موضوع به‌خصوص و دقیق، مهم‌ترین عنصر تولید ایده‌های جدید برای وبلاگ شما محسوب می‌شود. یک موضوع مخصوص می‌تواند مطابق خواست شما، یک موضوع بسیار محدود یا گسترده باشد، اما اگر در جستجوی ترافیک مناسب و مرتبط برای وبلاگ خود هستید، بهتر است که موضوع را در صورت امکان خیلی دقیق و محدود انتخاب کنید. به‌احتمال‌زیاد هزاران وبلاگ وجود دارند که اطلاعات مشابهی در مورد همان موضوع خاص ارائه می‌دهند که ارائه محتوایی کاملاً تازه و باارزش را از طرف شما ایجاب می‌کند.

برای نمونه، شاید به‌صورت عمومی به تکنولوژی علاقه داشته باشید؛ اما محدود کردن موضوع خود به لپ‌تاپ‌های گیمینگ یا نت‌بوک‌های حرفه‌ای به شما کمک می‌کند که تمرکز بیشتری داشته باشید. مخصوصاً برای بلاگرهای تازه‌کار سخت‌تر است که درزمینهٔ موضوع‌های قدیمی رقابت کنند؛ پس بهتر است که روی موضوع‌های محدودتر و کوچک‌تر متمرکز شوند. شاید بعضی‌ها پیشنهاد کنند که وبلاگ چند-موضوعه داشته باشید، اما فقط بلاگرهای باتجربه می‌توانند آن گزینه را در نظر بگیرند که البته به آن‌ها هم توصیه نمی‌شود. تمرکز بر روی یک موضوع خیلی خاص در جذب ترافیک مرتبط و مخاطبی که درواقع به محتوای شما اهمیت می‌دهد کمک می‌کند.

به چه موضوعی اشتیاق و علاقه فراوانی دارید؟

اگر کار و تلاش خود را بر روی موضوعی که واقعاً به آن علاقه دارید صرف نکنید، به‌احتمال‌ زیاد خیلی زود خسته می‌شوید و انگیزه خود را از دست می‌دهید. موضوع‌های مهم را که به آن‌ها علاقه‌مند هستید، بنویسید و آن‌ها را بر اساس شدت علاقه رتبه‌بندی کنید. موضوعی را انتخاب کنید که می‌خواهید و می‌توانید در مورد آن بیشتر از بقیه صحبت کنید؛ چراکه باید این کار را برای چند سال آینده به‌طور مداوم ادامه دهید. اشتیاق شما از میان کلمات شما شنیده می‌شود و خواننده‌ها این اشتیاق را در محتوا احساس می‌کنند. هیچ‌کس دوست ندارد که محتوایی طولانی درباره فروش یک محصول را بخواند؛ در عوض همه محتوایی می‌خواهند که توسط نویسنده‌ای نوشته‌شده که واقعاً به موضوع علاقه داشته و در مورد آن محتوا هم اطلاعات مناسب داشته است.

 

content generation - تولید محتوا یا تولید متن!؟

 

چگونه ایده تولید کنید؟

پس‌ازاینکه موضوع خود را انتخاب و اهداف خود را مشخص کردید، تولید ایده محتوا راحت‌تر خواهد شد. از دانش فعلی خود درباره موضوع انتخابی استفاده کنید تا موارد را محدودتر کرده و از منابع آنلاین بیشترین بهره را ببرید. مطالعه وبلاگ‌های دیگر به بیشتر بلاگرهای تازه‌کار در تولید ایده‌های جدید کمک می‌کند؛ اما شما می‌توانید یک تحقیق کامل کلمات کلیدی هم اجرا کنید تا تشخیص دهید که مردم واقعاً در جستجوی چه هستند؟

در ادامه مقاله نکته‌هایی ارائه می‌شود که تولید ایده‌های جدید برای محتوای وبلاگ را آسان‌تر می‌کند:

 • نظرات خواننده‌ ها را بپرسید؛ از نظرسنجی‌ها برای تولید ایده‌های جدید فراوان استفاده کنید. ایده‌های جدید وبلاگ گاهی فقط چند سؤال با شما فاصله‌دارند!
 • با دیگران طوفان مغزی کنید و اجازه دهید که آن‌ها به شما کمک کنند.
 • پست‌ هایی که خواننده‌ها به آن علاقه دارند را در نظر بگیرید و روی بیشتر آن‌ها نظر بگذارید.
 • نظرات خواننده‌ها و خود شما کمک می‌کند تا پرسش‌های عمومی و دغدغه‌های مخاطبان را تشخیص دهید.
 • مخاطب هدف خود را مشخص و به‌خوبی درک کنید و تولید محتوای هدفمند را در اولویت کار خود قرار دهید.
 • از کلمات کلیدی اصلی استفاده کنید تا کلمات کلیدی طولانی را با استفاده از ابزارهایی مانند Google AdWords تولید کنید.
 • Google auto suggestions کمک می‌کند تا ایده‌هایی را که مردم در جستجوی آن‌ها هستند، شناسایی کنید.
 • از بلاگر های دیگر کمک بگیرید یا شخصی را برای این کار استخدام کنید (اگر توان مالی آن را دارید!).
 • با متخصصان مصاحبه کنید و در زمان‌هایی که خلاقیت شما کمرنگ شده است، این مصاحبه‌ها را منتشر کنید!
 • حواستان به ترندها و گرایش‌ های پرطرفدار باشد که آن‌ها کمک می‌کنند تا ترند بعدی را پیش‌بینی کنید؛ سریع اقدام کنید و در مورد موضوع داغ روز محتوا تولید کنید.
 • در مورد رقیبان تحقیق کنید و دریابید که چه موضوعی برای آن‌ها نتیجه داده و محبوب‌ترین پست آن‌ها چه بوده است.
 • تجزیه‌ و تحلیل رقابتی صحیح همچنین نشان می‌دهد که آن‌ها در مورد چه موضوعی محتوا تولید نمی‌کنند!
 • پست‌های ناموفق رقیبان را هم پیدا کنید و سعی کنید تا آن‌ها را به شیوه‌ای بهتر و باارزش‌تر ارائه دهید.
 • نشان شده‌ها را مرتب‌سازی و نگهداری کنید تا کار تحلیل و تحقیق را به‌راحتی انجام دهید.
 • همیشه یک دفتر یادداشت یا ابزاری مانند Evernote آماده داشته باشید؛ چراکه نمی‌دانید ایده بزرگ بعدی چه زمانی ظاهر خواهد شد!
 • ایده‌ های جدید را از محتوای موجود روی وب استخراج‌ کنید؛ اما کپی نکنید، فقط قرض بگیرید!
 • هدایا و مسابقات، شگفت‌آور هستند و راه‌اندازی آن‌ها هم راحت است!
 • از ابزارهای تولید عنوان پست مانند HubSpot، Portent،Inbound Now Blog  و غیره، استفاده کنید.
 • خود را به‌جای خواننده بگذارید و تجاربتان را با آن‌ها مقایسه کنید.
 • شفاف و صادق باشید و در مورد تجربیات خود تأمل‌کنید.
 • استراحت را فراموش نکنید و سعی کنیدآرامش به دست آورید؛ بلاگر بودن به مفهوم خسته کردن خود نیست!

ابزارهای بهینه‌سازی کلمات کلیدی در وبلاگ وردپرس

محتوایی که ارزش‌افزوده به خواننده ارائه می‌دهد، باید برای کلمات کلیدی هم بهینه‌سازی شده باشد. از ابزارهای موجود برای کلمات کلیدی استفاده کنید تا محتوای خود را برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی کنید. Google Keyword Planner یک مکان خوب برای شروع است که به بلاگرها اجازه می‌دهد تا موضوعی را انتخاب و کلمات کلیدی آن را جستجو کنند. به‌محض آنکه کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کردید، می‌توانید با کمک Hubspot Blog Ideas Generator و یا وب‌سایت‌های دیگر ایده‌هایی برای پست‌های خود تولید کنید. بیشتر این ابزارها رایگان هستند و تولید کلمات کلیدی مرتبط و عنوان‌های بهینه‌سازی شده را راحت‌تر می‌کنند.

 

پلاگین‌ های وردپرس

WordPress که یکی از محبوب‌ترین و توسعه‌پذیرترین پلتفرم‌های وبلاگ است به شما اجازه می‌دهد تا پلاگین‌های مختلف را نصب کنید و بدین ترتیب زندگی کاری شما را هم بسیار راحت‌تر خواهد کرد! پلاگین‌های منتخب تقویم مانند Editorial Calendar، Edit Flow ، CoSchedule کمک می‌کنند تا ایده‌ها و نویسنده‌ها به شیوه بهتری مرتب‌سازی شوند و زمان‌بندی را هم راحت‌تر می‌کنند. پلاگین‌های مرتب‌سازی و به اشتراک‌گذاری محتوای وردپرس برای بلاگرهای تازه‌کار بسیار مناسب هستند؛ درحالی‌که کار را برای بلاگرهای مجرب هم راحت‌تر می‌کنند.

 

در مورد کاری محتوا تولید کنید که مردم از انجام آن می‌ترسند!

آیا تا به‌ حال ویدئوهای یوتیوب را دیده‌اید که در آن عاشقان تکنولوژی آیفون‌ های خود را پرتاب می‌کنند فقط برای اینکه بفهمند چند آیفون لازم است تا جلوی یک گلوله گرفته شود؟! این‌ نوع محتواها هستند که مردم دوست دارند ببینند یا بخوانند؛ اما هرگز خودشان امتحان نکنند! این طبیعت بشر است که قبل از اینکه خودش آن کار را امتحان کند، ابتدا باید بداند یک کار پرخطر برای دیگران چه نتیجه‌ای داشته است!

این مثال درزمینهٔ تولید ایده و محتوا برای پست وبلاگ به این معنی است که شما می‌توانید این خطر را بپذیرید و کارهایی را امتحان کنید که دیگران از انجام آن هراس دارند و در مورد آن‌ها بنویسید. با توجه به موضوع و زمینه انتخابی فقط قوه تخیل شما می‌تواند گزینه‌ها را محدود کند! شجاعت نه‌تنها شانس امتحان کردن کارهای جدید را به شما می‌دهد، بلکه شما را به‌عنوان یک پیشرو معرفی خواهد کرد!

 

تجربیات کوچک خود را به اشتراک بگذارید

داشتن وبلاگ فقط برای کارهای بزرگ نیست. مادامی‌که اطلاعات ارائه‌شده باارزش و جالب باشند و باعث می‌شود که مردم آن را بخوانند و به اشتراک بگذارند، شما می‌توانید در مورد همه‌چیز بنویسید. این تجربیات کوچک‌تر معمولاً دروازه ایده‌های بزرگ‌تر هستند. اگر شما قادر باشید به مردم در «مشکلات کوچک» آن‌ها کمک کنید، برای آن‌ها ارزش‌افزوده ایجاد کرده‌اید و این مهم‌ترین کار است.

 

نتیجه‌گیری

تولید ایده محتوای جدید می‌تواند هم برای بلاگرهای تازه‌کار و هم برای باتجربه‌ها چالش بزرگی باشد، اما کار مهم ایجاد یک زیرساخت قدرتمند است. اگر شما مخاطب هدف خود را به‌خوبی درک می‌کنید و حاضرید به بازخوردها و پرسش‌های آن‌ها گوش فرا دهید، ایده‌های جدید خود را از همین راه پیدا خواهید کرد! فقط مطمئن باشید موضوعی را انتخاب کرده‌اید که اشتیاق و علاقه زیادی به آن دارید و درنتیجه سایر امور بسیار آسان‌تر خواهد شد. اگر محتوای واقعاً باارزشی را ارائه می‌دهید، حتی می‌توانید پتانسیل درآمد را در ابتدای کار فراموش کنید. به‌هرحال تولید ایده فقط برای موضوع‌های موجود نیست؛ شاید حتی بتواند در ایجاد موضوع‌های خاص جدید هم کمک کند!

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ